На работното място човек прекарва поне една трета от времето си. Това не е просто ангажимент, а понякога пълна отдаденост – интелектуална, физическа, морална. За да съхрани своята жизненост и здраве, на него му е нужна обстановка, способстваща за създаване на комфорт с особен акцент на безопасността и здравето.
Офисът може да е супермодерен, може да е напълен с техника и аксесоари за улеснение, но въпреки това, ако не е организирано по подходящия начин пространството, това би създавало проблеми за работещите в него. Дори и в началото това не е съвсем забележимо. Ергономията е наука, която владее принципи и похвати, чрез които да се прокара именно този здравословен стил, съчетан с удобство. Според нейните изисквания човекът на работното си място се вписва в една динамична среда, с различни фактори на въздействие, която трябва да е адаптирана към него. Това като цяло е свързано с оптимизация на работния процес, по-добра продуктивност, съхраняване на здравето.
Всяко едно работно място трябва да е част от общия комплекс за взаимодействие на работещите в тая среда. Това включва разположение на мебели и оборудване, разположение на местата за сядане или изпълнение на функционалните задължения, достъп и аксесоари, способстващи максимално удобство, осветление, отстояние един от друг и др.
Това се предвижда още във фазата на подготовка и проектиране на офисното пространство. Работодателят трябва да вземе решение какви точно бюра, столове, поставки за ръце и крака ще са нужни в конкретния случай. Също така какви биха били основните и допълнителните устройства за работа и как те оптимално биха били поставени, за да не си пречат едно на друго при ползване и същевременно работещият да изразходва минимална енергия за тая цел.
Ако е фабрично пространство, където работникът оперира с машини и специализирана техника, той той трябва да стъпва на специално изработена платформа, а не директно върху пода. Тя трябва не само да го изолира от различни фактори като температура, влага, но и да го поставя в регулирана близост с устройствата. Ако ще ползва различни набори от инструменти или пък ще добавя сегменти към една обща сглобка, то тези секции, върху които са поставени те, е нужно да са подвижни, на колела или на ролки, така че лесно и удобно да бъдат приближавани и отдалечавани при експлоатация ръчно. Това ще намали умората, ще съкрати и времето за подготовка, същевременно, когато в моментите те не са нужни, да не пречат. Хем да са наблизо, хем да не пречат, хем да не се изискват усилия за придвижване или пренасяне, особено ако са тежки.
Съвременните работни места днес включват компютърни системи. Служителите ползват лаптопи, настолни компютри, таблети и то продължително време. Височината на екрана трябва да е малко под или малко над височината на очите на потребителя, независимо от това дали той е седнал или прав. Мониторът може да се постави и под подходящ наклон, идеален за оптимално гледане. За периферните устройства към него е нужно да има достатъчно пространство, таке че да може да бъдат позиционирани не само те, но и опора за ръцете. Като правило екранът на монитора трябва да е на една ръка разстояние от човека, който го ползва.
В такава офисна обстановка за бюрата е нужно да има достатъчно пространство, така че хората да могат да разтягат и огъват краката, коленете и бедрата си. За седящите задължително има нужда от адекватна опора за гърба. Осветлението трябва да идва отстрани.
Ако служителят за работата си ползва изключително много телефон, то той трябва да е изведен на слушалка с микрофон, която се закачва на главата, така че ръцете да са свободни.
Защо е нужна ергономия на работното място?
За да може служителите и работниците да се чувстват комфортно и безопасно. Да могат да концентрирани изключително върху работния процес без никакви затормозяващи фактори. В този случай разположението не трябва да допуска и взаимно да си пречат. В крайна сметка се подобрява качеството без да се увеличава умственото и физическо натоварване.
От икономическа гледна точка това намалява разходите на компанията и загуби от престой, лечение на трудови злополуки, отпадат професионалните рискове, намаляват или изчезват отсъствията от работа.
Осветление
То трябва да отговаря не само на яркост, но и на цветна температура, която е различна за различните типове помещения, а също зависи и от времето на денонощието. В тоя аспект е разположението на светлинните източници, наличието на мигане, светлинният спектър влияе и върху уморяемостта, наличието на бликове, отражения, заслепяване, засенчване….това са негативизиращи фактори за изпълнителите по време на работа. Влияят на напрежението на очите, самочувствието и виталността.
Осветеността се измерва в луксове – лумени на квадратен метър, естествено измервана на плоска повърхност.
Нормите:
За офис с общи функции и използване на компютри – 200-300 лукса/кв.м
За офис, в който има графични дейности – 500 лк/кв.м
В офис с голяма площ и свободна планировка – 400 лк/кв.м
Зали за преговори и конференции – 200 лк/кв.м
За стълбища -50-100 лк/кв.м
Ако работният участък не е достатъчно осветен, това пречи на трудовия процес. Работникът бързо се уморява. Недостигът на светлина влошава постепенно зрението. Прекалено ниската степен на осветяване предизвиква неосъзнато чувство на тревога, сънливост, апатия. Забавят се реакциите, даже обменните процеси в организма също. Вредно е и прекаленото осветяване. Ярката и заслепяваща светлина също понижава работоспособността и предизвиква пренапрежение, както и повишена раздразнителност.
Какви да са светлинните източници на работното място?
Лампите с нажежаеми жички произвеждат по-физиологична светлина, но те пък отпаднаха от употреба, защото повече харчат. Заменени са от луминисцентни енергоспестяващи лампи. При тях пък има повишен коефициент на пулсации, който е в разрез с някои норми. Най-актуалният вариант за осветление са LED източници, светодиоди. При тях коефициентът на пулсации не превишава 5% и не се мени по време на експлоатация. Между 2 и 8 пъти са намалява енергоемкостта, а времето на ползване е между 5 и 30 пъти повече.
Естествено осветление от прозорците
Колкото по-високо са разположени прозорците, толкова по-равномерна ще е осветеността и толкова по-далече могат да бъдат разположени точките, съответстващи за ползване при средна хоризонтална осветеност на помещението. В тоя случай по-ефективно може да се използва и дълбочината на помещението за работни цели. Най-благоприятна е светлината, която пада под ъгъл не по-малък от 20 градуса към работната повърхност. При светлина, падаща под по-малък ъгъл, се образуват пречещи дълги сенки. В работни помещения с естествено осветяване не се препоръчват завеси, жалузи и други приспособления, ограничаващи естествения поток на светлина. Естествената светлина влияе положително върху човешкия организъм, за това колкото по-големи са прозорците в работното помещение, толкова по-добре за човешкото здраве.
Отопление
Освен правилно осветление, за да е комфортно на служителя и да работи в здравословна среда, от значение е и адекватното отопление. С подходяща ПВЦ или алуминиева дограма може да задържим топлината в офиса, без да се налага да използваме огромно количество енергия за отопление. Когато избираме дограма за работното място, добре е да помислим за енергийната ефективност.
Ергономията на работното място не просто е грижа за персонала, тя носи удобство, безопасна работа, икономии и в крайна сметка се отразява на общата ефективност на трудовия процес.