В живота ни, рано или късно, настъпва момент, в който се замисляме за закупуване на собствено жилище. Е, на някои то бива осигурено като наследство или закупено от родителите им като подарък, но без да могат да имат право на глас. Това най-често е подчинено на ограничени финанси или други субективни фактори. Но при всички случаи е факт, че дали закупуването, или пренасянето в самостоятелно жилище под наем, застава на дневен ред, в даден период от живота ни, като неотложен избор. Личностното ни израстване е придружено с порастването и нуждата от поемането на собствен рул на собствения ни житейски кораб. Този кораб си има нужда от конструкция, която може да бъде разглеждана в няколко аспекта и здравината ѝ зависи от решенията, които взимаме като вече самостоятелни и себеотговорни хора.
Един от аспектите на нашия живот е финансовото обезпечаване. Здравината на конструкцията, разглеждана от финансова гледна точка, зависи естествено от доходите, които ще си осигурим. Тук може да направим едно отклонение, като подчертаем, че човек гради своя живот още от ученическите си години. Образованието и опитът в тези години от нашия живот, предхождащи пълната ни зрялост, са от изключително значение за оформянето на нашето бъдеще, и по-конкретно и просто казано, за начинът, по който ще осигуряваме прехраната и нивото на стандарт на живот, което ще осигурим за себе си и за своето собствено семейство. Та нашият житейски кораб си има и емоционален характер също. Той се изгражда във взаимоотношенията, връзките, контактите и впоследствие – взимането на решение за избор на партньор. Здравината на тази му конструкция също се крие в нашето детство и израстване като личност, но никога не е късно да я укрепим и с едно мъдро заключение – че всичко зависи от нас в този точно момент. Стабилността на взаимоотношенията ни се крие във всеки момент, във всяка дума, във всяка крачка, на хребета на всяка вълна, там където можем да видим ясно хоризонта, да погледнем обективно на нещата и да постъпим правилно.
Стигаме и до физическите характеристики на нашия кораб-живот. Неговата конструкция в това измерение се нарича жилище. Светът претърпява с главоломна бързина едно развитие в най-различни области. В търсене на задоволяване нуждите на хората за винаги нещо по-добро, по-красиво, по-представително, по-практично, сме изправени сред едно ожесточено състезание, една надпревара на предприемачи и производители. Но това състезание взема жертви. По пътя си то повлича чрез взимането на грешни решения хората, за които се разиграват заровете, а рано или късно нечестните състезатели също отпадат.
За да успеят на сцената на предлагането, строителите ни предлагат ново строителство „за чудо и приказ”. Новите сгради израстват като гъби пред очите ни в стройни комплекси, предлагащи усамотение, ред и престиж, пропорционален на цената. Изникват сгради с пъстри фасади, с елегантни орнаменти, с модерна визия, с гледки към близката планина или с други „есктри”, които засенчват гледката към спалнята на съседа в отсрещния блок. Състезанието е в своя разгар и няма минута за губене, в която да се изтъкнат качествата на конструкцията – имам още няколко кандидата за това точно жилище, но в момента сме в преговори за цената. Това загатване за ограничение във времето, а също и на самия продукт – сякаш на всички жилища някой е хвърлил вече око и за нас няма да остане избор, подтиква с психологически подход купувача да вземе решение, точно по правилата на състезанието – бързо.
След като се настаним в новото си ново жилище, започваме да откриваме неговите недостатъци. То е ясно, че всяко нещо си има и недостатък. Но да беше само един. Или пък два. А и най-важното – компромисът, който трябва да направим с тези несъвършенства какъв е? При новото строителство, поради състезателния му характер, почти винаги имаме компромис в качеството на материалите. Този компромис се прави за сметка на количеството. Друг задължителен компромис, който се прави е пространството, площта – намалена до степен само да можем да влезем в дадена стая, но за да излезем, трябва единствено да вървим на заден ход по същите си стъпки. Няма място за излишни маневри като ротация на тялото, заобикаляне на мебели, нито пък за обхождане на пространство, което всъщност липсва. Често ни се налага да се къпем директно над тоалетната чиния, за сметка на вижте – имате просторна дневна. Мисля, че е ясно.
Тази игра с пространството не се извършва само във вътрешните измерения на сградите, но и в междублоковите разстояния и отстояния. Всъщност двете са взаимосвързани. На една конкретна площ, с цел печалба естествено, на която може да се построи един прекрасен качествен блок, с достатъчно големи стаи, с достатъчно качествен материал, с достатъчно въздух между и извън стените му, се строят два, не три, не – хайде да са четири блока. Така на вместо един купувач за апартамент, ще бъдат реализирани всъщност четири сделки. Учетворена печалба. Кой не иска това. Ето ви в средата на пазарната конкуренция. А жертвите сме ние – хората решили да закупят жилище.
Затова съвсем спокойно и мъдро се обърнете и се върнете назад. В годините, когато строителството на жилища се е ограничавало само в неговата единствена цел – да бъдат използвани за живеене дълго време, в удобство и с необходимите качества за това. Старото строителство не търпи компромиси нито с материалите, нито в рамките на градоустройствения план – с достатъчно въздух и зеленина в междублоковите пространства, нито в предназначението на стаите и тяхното пълноценно използване, съгласно нуждите, за които служат.
Жилищата, строени по този нещадящ пространство модел, са гъвкави по отношение на промяната на стаите. Има прекрасни възможности за обединяване на стаи, добавяне на стени и много други различни преустройства. Изборът на външна или вътрешна изолация, също стои пред нас, както и изборът на дървена или ПВЦ дограма, както и цветът на фасадата, точно на нашия дом, било етаж от къща или апартамент. Законът за етажната собственост, упражняващ се в новите сгради, категорично няма да ви позволи това. Връщайки се в началото, нека вземем мъдрото решение, като се доверим на старото, изпитаното в годините, на прекрасните нови възможности, които ни предлага и ни разрешава то – старото строителство.