Енергийната ефективност не е просто повеля на времето, това е израз на технологичен бум, в който съвременните идеи и материали са в употреба с цел повишаване на комфорта в битовите и офисни сгради на все по-достъпна цена.
Домът, направен или обновен по най-актуалните стандарти за енергийна ефективност, всъщност се превръща в удобно и комфортно място за живеене. В тоя комплекс от мероприятия се включват съответните PVC или AL дограми, фасадни изолации и облицовки, врати и преградни стени от стъкло, както и целият арсенал от аксесоари към тях, правещ конструкциите лесни за монтаж и експлоатация.
Новите стъклопакети затварят херметично пространството между стъклата чрез използване на ограничители на силиконова и битумна основа. Изолацията става перфектна – никакъв студ или жега не са състояние да проникнат и нарушат комфорта в помещенията. За определени случаи може да се използва и нискоемисийното „К“ стъкло, което също допринася за ефекта.
Площта на дограмата се покрива от стъклопакета. Той е един от най-важните фактори за постигане на енергийна ефективност. Чрез увеличаване на разстоянието между стъклата в него се подобрява главно термоизолацията, а чрез увеличаване на дебелината на самите стъкла – се подобрява основно шумоизолацията.
Майсторлъкът за крайния продукт е чрез приложение на отлични консумативи за херметизиране на периферията на стъклопакета. Това са иновационни продукти като молекулярни изсушители, които се влагат в дистанционера, а то пък е решение от най-съвременни материали. Тези особености при производството на стъклопакети дават изключителната възможност да се постигнат голяма надеждност и дълга употреба на изделията.
Когато при обновление трябва да изберем дали да е обичайния стъклопакет с бяло стъкло, може би трябва да предпочетем най-малко двоен стъклопакет с използване в пространството между стъклата на газ аргон, който заедно с качествените няколко камерни профили и нискоемисийно стъкло, изключително много оптимизират изолационния ресурс на дограмата.
Има различни варианти на стъклопакети
като се комбинират варианти на различни типове стъкла. Към бялото флоатно стъкло може да бъдат добявани няколко вида по-усъвършенствани типа:
Най-универсалният тип, с употреба във всички сезони, се състои от дебело 24 мм стъкло, което има най-високи изолационни и енергоспестяващи стойности. Нарича се energy.
Друг вариант е с добавка на триплекс или ламинирано стъкло. То е няколкослойно стъкло, при който отделните стъклени сегменти са съединени с помощта на многоякостен лист. То е дебело също 24 мм и към характеристиката му се добавя и много добра звукоизолация.
Ако решите да добавите към бялото стъкло нискоемисионно, ще се получи комплект, при който има пропускливост на външната светлина навътре и недопускане на вътрешната топлина да излезе. При такава конфигурация се постига отлична топлоизолационна функция.
Естествено най-семплият и най-неефективен от гледна точка на енергофективност начин е комбинирането само на бяло флоатно стъкло. Макар и най-евтин и често използван, този вариант е с коефециент на топлопредаване 2.7W/m2K, който сравнен с показателя на другите 1.3 W/m2K – е два пъти по-лош. Тук може да се варира с различни дебелини на самите стъкла.
И още варианти, приложими като варианти за възможен избор:
Добавяне към бялото флоатно стъкло на рефлексно стъкло. То също е дебело 24 мм, но е особено с това, че е устойчиво на надраскване, цапане и високо слънчево греене. Много добре се вписва като място за монтиране – най-вече върху покриви и открити фасади.
Може да разкрасите визуално прозорците си с употреба на добавено цветно стъкло. Обемното цветно стъкло може да е в различни колорити като сиво, кафяво, зелено, синьо…Отлично се вписва при оформяне на витрини, врати и прозорци, при които държите да добавите естетичен елемент.
В тройните комбинации вариантите са:
Бяло флоатно плюс К стъкло плюс отново на бяло флоатно. Тук имаме освен наличие на специалното стъкло по средата, освен увеличаване на броя на стъклените листове в пакета, но и дебелината на стъклото вече стига 32 мм. 1.3 W/m2K е коефициента на топлопреминаване.
Един лист четирисезонно стъкло и два листа бяло флоатно стъкло с дебелина на стъклата по 32 мм. Тук коефициентът на топлопреминаване е още по-добър: 0.8W/m2K .
Най-оптимизираният троен вариант е комбинирането на бяло флоатно стъкло с нискоемисионно и четирисезонно стъкло. Тук се съчетават качествата на висока термоизолация отвътре навън и пропускливостта на слънчевата светлина отвън навътре в балансирано съотношение. Също с коефициент на топлопреминаване 0.8W/m2K .
Може да варирате и с размерите на стъклопакетите. Двойният стъклопакет е 25 мм дебелина при площ 3.2 кв.м. Над нея се използват по-дебели стъкла, които достигат 6 мм. Преценява се според мястото, функциите и възможностите за монтаж.
Със специални устройства за топлинно (инфрачервено) сканиране на жилищното пространство всеки може да си направи картина на местата, от които най-много изтича топлина. На базата на това може да се изгради стратегия за саниране и корекции на изолационните материали. Като правило най-големи са топлинните загуби от прозорците, до колкото те не могат да се облепят с още изолиращи сегменти. Това повишава важността на избора на съответния вид дограма, профили и стъклопакети.
Алуминиевата дограма
е добър избор, когато се използва варианта с прекъснат термомост. Вътре в профила се поставя гумена или пластмасова вложка, която се явява и прекъсвач на топлинния поток отвътре навън, тъй като алуминият има отлични топлопроводими свойства. Вложката трябва да е с размер минимум 16 мм.
Алуминиевата дограма се предпочита заради нейната здравина, устойчивост и повишена топлоизолация, която се постига чрез добър термичен мост, подходящ стъклопакет и няколко камери в профила.
ПВЦ дограмата
също е много добър избор, като по-големият брой камери говори и за по-високи стойности на изолацията. С подходящ стъклопакет и качествен обков тази дограма е често предпочитан вариант за подобряване на енергийната ефективност.
Много добрата оптимизация на топлосредата в жилището или офиса зависи не само от избора на по-кардиналните елементи като тип профил, вид стъклопакет, типа и броя стъкла…но и от качественият обков, благодарение на който конструкцията функционира лесно, без съпротива или износване.
Дребни елементи като гумените уплътнения трябва да са на ниво, защото ако не е така се компрометират качествата на иначе ценните други елементи в дограмата. Предпочитат се вече гумени и силиконови уплътнения, издържащи на топлинни разлики и на ултравиолотево лъчение.
Уплътняване на самата прооречна рамка, както и качествено изпълнение на довършителни работи като запълване, измазване, шпакловане, без които също идеята за оптимална топлинна среда не би се реализирала докрай.
Оригиналността на вътрешното оформление на помещенията пък се постига именно чрез приложение на подобни модерни продукти – полупрозрачни, боядисани, матирани стъкла. Те се влагат в стъклени стени, в обзавеждане, колони и пр. Издържат не само на якост, но и на надраскване, замърсяване, удобни и лесни за поддържане. Съвременната архитектура вече не може без тези модерни технологии, защото те създават не само ефективност, но и стил.