Продължение на: Спрете шума и вятъра (част първа)
Поддръжка
За предпочитане е гумените уплътнения с пряк достъп до слънчева светлина, които са от външната страна на дограмата, да бъдат почиствани редовно от прах и да бъдат мазани с течен парафин или специални препарати, спомагащо за тяхната еластичност. Обикновено няма да откриете специализирани продукти за дограма в масовите магазини и супермаркети, затова най-добре е да потърсите директно от производителите на прозорци. Съществуват редица продукти, като например за почистване, смазка за обкова, обмазващо средство, създадено специално за гумени уплътнения. Може да откриете и комплекти за поддръжка и почистване.
Уплътненията, намиращи се по крилото и касата, също се нуждаят от грижи. За да избегнете нараняването на уплътнението, избягвайте остри и режещи предмети.
Конденз
Уплътненията на новата Ви красива дограма бързо влизат в действие – във вашия дом става топло и уютно, е проветряването изчезва. Тъй като влагата в дома Ви продължава да се отделя, тя вече не може да излиза безпрепятствено навън, както при предишната пвц дограма. В следствие на това се образува конденз, както и съпровождащата го плесен. Затова експертите съветват, че отварянето на прозорец поне един път на ден за няколко минути е не само препоръчително, но и задължително.
При стара и дървена дограма
Ако все още предпочитате стандартната, но красива дървена дограма, вместо все по-модерните PVC и алуминиева, ще Ви дадем няколко полезни съвета за уплътняването й.
Един от най-старите и изпитани методи е залепването на фугите с широко тиксо. Това обаче би било възможно, само ако не възнамерявате да отваряте въпросния прозорец цяла зима. Положителната част на този метод е, че не е скъп, а негативната – при премахване не тиксото пада и част от боята.
Не е скъпо и използването на хартиено-памучна лента, която може да бъде намазано просто със сапун и залепена. Сваля се изключително лесно и се справя добре със задържането на топлина в помещението.
Старо парче плат може да бъде поставено между външния и вътрешния прозорец. Стари постелки и дрехи също ще Ви свършат работа. Някои изобретателни домакини си ушиват свои творения от плат, парцали и вестници, като тези „подпори” могат да се слагат и пред вратите.
Ако пък нямате време лично да направите такава преграда, в магазините продават специално направени гумени и дунапренени ленти с различна широчина и дебелина. Всичко, което трябва да направите, е да измерите и изчислите размерите, купувате лентите и ги поставяте. За съжаление обаче тези ленти издържат само един сезон. Гумените имат по-голяма продължителност на живот, които могат да се поставят и на външни, и на вътрешни прозорци. Ако пък изборът Ви се спре на самозалепващите се летни, погрижете се преди това да изравните грапавините по прозорците.
Според специалистите, един от най-добрите начини за уплътняването на дървена дограма, е употребата на силикон. Първо почиствате рамката, след което я облепяте с тиксо и слагате силикона. Внимавайте обаче да не залепите прозорците, вместо да ги изолирате.