По-високите норми и изисквания в съвременното строителство включват правилното уплътняване при монтаж и изпълнение на вратите и прозорците. Различна роля на херметизиращи продукти за стъклопакетите, които играят смесите на основата на полимерите. В същото време могат да се използват за изолиране и свързване на материали, за да запълнят различни пукнатини, както и да уплатнят прозорци и врати.
Уплътняващите материали и лепила, колкото и невидими да са за обикновения потребител осигуряват трайност и здравина на дограмата.
Силиконовите уплътнители в конструктивно отношение и полиуретановата пяна в не изпълняват изискванията за механично захващане на прозорците и вратите, а дават гаранция за употребата в бъдеще, както и правилното им монтиране. Когато трябва да се запълнят местата и фугите, където има вероятност да се вмъкне въздух и влага, тези материали не могат да се заменят с никой друг.
Съобразени с условията за нанасяне, функциите, който изпълняват и приложенията са сред новите разработки на херметизаторите и уплътнителите. Материалите, които уплътняват в зависимост от точните изисквания, както и от произхода си, се подделят на три групи: силиконови, полиуретанови и акрилни.
С висока устойчивост на UV лъчи и еластичност се отличават уплътняващите силиконови пасти. Приложими са при екстремни климатични условия, както и в среди, който са агресивни и не на последно място свързват всеки вид материал с различен от него вид. С добавката на различни заздравители, пълнители, вулканизиращи елементи, пластификатори и допълнителни компоненти към основата – силиконова смола, се образуват еластични силикони с определено предназначение и свойства. Другият вид са силиконовите уплътнители, коитоимат функцията на изолатори при монтирането на врати, дограма и метални конструкции. Те не залепват към повърхности, които са влажни и не задържат боя, ако се наложи боядисване, което в интерес на истината им е основен недостатък. За естетическия ефект способстват различните цветове, от безцветно и бяло до черно. Лесно нанесими са върху суха и чиста повърхност, ръчно или с пистолет.
Силиконовите уплътняващи продукти
Съществуват два типа силиконови уплътняващи продукти – киселинни или срещани още като ацетатни и неутрални.
По-евтини от неутралните са ацетатните силикони, освен това те изсъхват и по-бързо. Не се препоръчва работата с обикновени метални повърхности, естествен камък или бетон. Те имат изключително добра адхезия с алуминия, керамика стъклото и неръждаеща стомана и в същотото време толкова слаба адхезия към PVC и някои други синтетични материали.
Универсални и полепващи добре към повечето материали като стъкло, дърво, алуминий, твърдо PVC и други материали, както и повърхности, които са боядисани са неутралните силикони. Недостатъкът при тях е, че изсъхват много по-бавно. Високоеластични са универсалните силикони. Те не променят цвета си и не се не свиват.
От – 40°С до 100°С е температурната устойчивост на силикона.
В основата на структурното остъкляване стоят силиконовите херметизатори. Това е един от начините, за да се съедини стъкло с керамика, метал или композитни панели в единна устойчива конструкция. Структурните стъклопакети се закрепват посредством специфични силикони, с изключителна еластичност и яркост след втвърдяване.