Все повече ПВЦ профилите вземат връх за сметка на алуминиевите. Тяхната популярност се откроява най-вече в производство на дограми. ПВЦ всъщност е пластифициран поливинилхрорид. Алуминиевата дограма има много предимства, въпреки че в момента ПВЦ дограмата е по-предпочитана сред домакинствата. Каква е разликата между двата типа профили?
Алуминиевите профили са леки, устойчиви на различните природни условия, трайни и здрави. Не ръждясват. Дограмите, направени от алуминий превъзхождат тези, направени от ПВЦ, от гледна точка на дълговечност. Пластмасовите имат гаранция за употреба от около 25 години, а алуминиевите – доста повече.
Има обаче и параметри, по които ПВЦ дограмите превъзхождат алуминиевите.
Топлинна изолация. Алуминиевите прозорци например не подсигуряват толкова добра изолация от студа или топлината.
ПВЦ дограмите, особено тези с двоен стъклопакет, са много по-добър изолатор. Те предотвратяват излизането на топлия въздух от помещението в атмосферата през зимата, а през лятото – съхраняват прохладния въздух във вътрешността и не допускат постъпването на горещ въздух вътре. Този процес се нарича термично съпротивление, благодарение на който дограмите от ПВЦ ни позволяват да икономисваме пари от отопление и охлаждане на помещенията. Слабото топлинно съпротивление на алуминиевите профили прави отоплението и охлаждането на сградите по-скъпо.
Още една разлика между двата типа профили: това е тяхната утилизация. Алуминият леко се преработва. Позволява лесно огъване и производство на разнообразни форми според индивидуалните нужди.
Други плюсове на алуминиевите профили:
- Възможност да се изготвят практически всички възможни размери, в рамките на разумното, разбира се, и форми. Също така с малки габаритни размери;
- Имат отлични параметри по експлоатационна надеждност, дълготрайност;
- По-екологични са, напълно отсъства отделяне на изпарения при нагряване от слънцето;
- Възможност за прахово-полимерно покритие в широка гама цветове, а то защитава профила при всякакви климатични условия; Може да се боядисват двустранно;
- Напълно съответстват на нормите на противопожарната безопасност.
Минусите на алуминиевата дограма са:
- По-скъпи са от ПВЦ, заради метала, от който е произведена;
- По-сложен и дълъг цикъл за производство, което се отразява на времето, с което могат да отидат на пазара;
- Подложени са по-лесно на надраскване и много по-трудно те се възстановяват на място чрез т.нар. прахово-полимерно покритие без да се загуби естетиката.
Други предимства на ПВЦ дограмите
- Възможност за ламиниране – покриване с емулсии, имитиращи различни структури на дървото;
- По-лесно се боядисват и възстановяват на място при нарушения на вида им;
- Достъпни са в по-голям асортимент, което улеснява избора;
- Възможност за лесно използване на допълнителни елементи в комплектацията.
Недостатъци на ПВЦ системите
-
Въпреки че имат доста предимства, ПВЦ дограмите не са лишени от недостатъци:
- ПВЦ профилите имат коефициент на топлинно разширение в два пъти повече от алуминиевите;
- Тези от тях, които са подложени на по-интензивно слънчево греене и са в тъмен цвят, са подложени на много по-лесно деформиране;
- Ограничени са по отношение размери на конструкцията. Не е за препоръчване да се произвеждат много широки профили и рамки, които в комбинация с тежките стъклопакети, са застрашени от провисване;
- Имат по-малко използване на светлопрозоречната част, разликата достига до 8% от размера на стъклото.
В камерите на профилите от ПВЦ има прегради, които създават вътрешни отсеци, които създават допълнителна устойчивост на огъване. За това допринася и вграденият армиращ профил – поцинкована тръба с правоъгълна форма със затворен или незатворен контур.
Алуминиевите системи за прозорци и врати са „топли“ и студени“. В „топлите“ има термомостове, изпълняващи ролята на изолатори между контурите. Термомостовете се изготвят обикновено от полиамид , засилени стъкловлакна. Полиамидът е специален вариант на пластмасата, притежаващ ред допълнителни характеристики на устойчивост към термични промени, които възпрепятстват деформацията на изделието.
В т.нар. 3-камерна конструкция от алуминий температурата на вътрешния контур, обърнат към помещението, е винаги много по-висока от температурата на контура, обърнат към улицата в студените сезони. През лятото – напротив. Нагрятата от слънцето външна страна, е изолирана от от вътрешния контур. Херметизацията на прозореца с помощта на централна уплътнителна гума допълнително увеличава топлоизолацията на прозореца и предпазва от дифузия на водни пари от вътрешната част на профила.
При „студените“ алуминиеви профили пък термопрегради съвсем отсъстват. Те са обикновени алуминиеви профили, без каквито и да е вложки. Такива прозорци и врати на претежават допълнителни топлоизолиращи характеристики, но позволяват да се снижи нивото на шума.
Въпросът за избор на технологично решение, което да използвате, зависи от целите и особеностите на обекта, който ще бъде снабден с типа дограма. Отчитането на особеностите на единия и другия тип дограми е решение на всеки, през което всеки преминава, когато дойде моментът за нов строеж или обновление на стари обекти.