Изкуството на големите промени е възможно и то в най-добрия си вариант, но ако се изпълни важното условие: да се случи в точния момент, когато сте готови. Колкото по-мащабни са преобразованията, които сте замислили, толкова по-щателна трябва да е подготовката за тях. Обикновено в дома си човек не захваща случайно големи промени, защото винаги те са свързани с някакви „сътресения“, т.е. излизане от обичайния ритъм на живота. А човек не винаги може да си го позволи.
Планиране
Ако имате желание не просто да обновите интериора, а да съединявате или разширявате помещения в къщата си, достроявате или преграждате…- това ще ви вкара в доста големи промени, които е нужно изключително внимателно да планирате. Народът отдавна го е казал: „Три пъти мери, един път – режи!“.
Какво желаете да постигнете, каква е крайната цел на новостите, които ще реалзирате в дома си и какви стъпки ще извървите към нея? Стратегическата цел е водеща, но е важен и подходът към осъществяването й – стъпките, които ще извървите и в каква последователност. Планирането е нещо повече от интелектуален анализ и рационализирано послание на твоя ум. Към него е нужно да се добави и визията на вашето въображение за детайлите и финеса, които може би убягват на рационалния подход.
Обмислете внимателно от какъв ремонт се нуждае дома ви – смяна на настилката на пода, пребоядисване на стените, нова дограма, окачени тавани… или цялостен ремонт на жилището.
Направете по възможност най-детайлна визуална представа за онова, което бихте искали да се получи като краен резултат – технически, творчески, естетически. Ако е нужно направете рисунки, скици, колажи. За тази цел подберете нужните материали за визуализация. При огледа на онова, което е направено вече преди вас, може да получите допълнително озарение и хрумвания.
Колко ще ви струва и как ще бъдат изразходвани средствата? Формирането на бюджета е част от финансовата обосновка на проекта ви. Пера по пера ги опишете, по приоритети също. Ако се появи дефицит на средства, нека е ясно как ще се попълни той. На този етап направете и прецизен анализ кое колко струва, ако е нужно потърсете различни оферти или консултации. На този етап вероятно ще трябва да правите сметка от кое бихте се отказали, с какво бихте направили компромис с оглед на средствата. Бюджетът ви трябва да е реалистичен и да дава ясна представа как финансово ще се осъществи идеята/проекта.
Според особеностите на проекта за промени най-вероятно ще се нуждаете от компетентна помощ на специалисти в една или друга сфера. – дизайнер, строителни майстори, техници за инсталации и пр. Опишете си го, за да имате яснота и в това направление. То не е маловажно, нали все пак с някакъв човешки и материален ресурс проектът ще се извърши.
Ако се нуждаете от някакви документи, разрешения, лицензии, одобрения на планове и др…ще трябва да си ги набавите, за да сте в синхрон със закона и правилата. Не се пропуска и този момент, защото на по-късен етап може да имате огромни „главоболия“ с органите и инстанциите по контрола. Не бихте могли да узоконите новото или да го официализирате пред общината например. Съответно би попречило за бъдещи сделки с него.
След като сте направили интелектуалната подготовка, финансовата обосновка и техническо-документалната…почнете внимателната реална подготовка за промяната според темпото и ритъма, който сте заложили предварително. Добрата предварителна подготовка винаги спестява време и пари. Ще се наложи и да демонтирате нещо, да премахнете стари елементи, да отчетете детайли, които до този момент може и да са ви убягвали.
Помислете даже и по това как и къде ще се изхвърлят ненужните материали, вещи и отпадъци при ремонта. За тази цел ще ви е нужен голям контейнер, превозна машина и чували. Набавете си нужните технически пособия, ако те ще са от вас, а няма да бъдат доставени от специалистите-изпълнители. Ще трябва да купите и материали.
Проверете състоянието на стените, дали няма кухини и други скрити инсталации, които може да се наложи да се преправят или преместят. Ако това не се отчете сега, на следващия етап ще забави процеса.
Реални дейности
Обикновено се почва с пода. Това, което ще свършите по пода – настилка, заливка или други дейности по него предшестват работата по стените. Там може да има изравняване на стени, боядисване, премахване на стари тапети…
За да бъде всичко направено ритмично, си дайте достатъчно време не само за подготовка, но и за междинни процеси като изсъхване, почистване на груби отпадъци, монтаж на задължителни инсталации…
Ако ще слагате окачени тавани – обикновено този етап е към края на всички строително-ремонтни дейности.
Съвсем на финала се оставят сравнително дребни довършителни дейности като поставяне на врати, електрически контакти и превключватели, прагове, первази, санитария. Обикновено се задава въпроса кога точно да се поставят новите врати – след окончателното завършване на пода или преди това? За да се икономиса време, най-добре е това да стане след завършване на пода. Така вратите ще бъдат предпазени от механически и други повреди и зацапване. Разбира се, преди да приключите тази част ще е нужно да сте направили всички оразмерявания за разстоянията между пода и вратите.
Кога да направите големия ремонт?
За предпочитане това да е в топлите сезони – заради комфорта на работа и ползването на някои материали.
Лични отговорности
Капиталният ремонт е свързан с по-голяма работа и отговорност. Ние живеем в общност и винаги е нужно да се съобразяваме как това, което вършим, се отразява на другите. Нека не се пренебрегва и обстоятелството как нашето голямо преобразование ще се отрази на съседите например или няма ли да наруши с нещо техния нормален ритъм.
Ако е нужно направете съответните застраховки и се подсигурете за всички възможни щети.
Апропо това ще ви спести средства, ако случайно стане нещо лошо, което никак не сте предвидили и нанесете щети на другите. Тогава разходите ще поеме застрахователната компания според полицата, която сте подписали.
Не пропускайте нищо, свързано със законодателството при осъществяване на ремонта: шум, вибрации, замърсяване, отпадъци, съгласие на съседи и пр. Ремонтно-строителните дейности не би трябвало да продължават повече от шест часа дневно, след което е нужна почивка. В почивни и в празнични дни не е разрешено да се извършват, ако смущават.
Като цяло капиталният ремонт не трябва да продължава повече от три месеца, защото може да доведе до жалби и недоволства на засегнати.
Като променяте нещо в дома си, не навлизайте в общите части, ако ползвате например етажна собственост. Затрудняването на ползвавето на асансьори, площадки и стълбища в един блок може да ви влоши отношенията със съседи и познати.
Не подценявайте и друго: предупредете съседите си какво ви предстои. Ако е нужно, поставете даже писмено съобщение на главния вход на кооперацията. Това ще е повече от уважение към останалите, с които малко или много съжителствате на тази територия. Оставете и данни за контакт с вас.
За всички условия на работа във вашето жилище инструктирайте изпълнителите от строителната бригада, за да бъдат максимално съпричастни към тях. Контролирайте и наблюдавайте лично какво и как се случва, защото в крайна сметка отговорността ще е ваша.
Ако не се „подхлъзнете“ по никой от тези пунктове, няма да имате проблеми с капиталния ремонт, а ще се насладите на удобствата и предимствата, които той ще ви донесе в живота.