Звукът около нас
Ослушайте се! Забелязвате ли колко много звуци ви заобикалят? Колко от тях са приятни, колко – не? С колко съвсем сте свикнали, а без някои даже и не можете.
Съзнаваме ли всичката звукова информация, която получава и обработва мозъкът? Не, разбира се. Не е и необходимо. Но когато звуците са силни, неприятни и дори усещате вредата им върху здравето си, веднага се замисляте и вземате мерки.
И какво се случва идем ли някъде да релаксираме или да върнем отново баланса? Отново звукът ни посреща – било то нежна и приятна музика, успокояващите шумове в парка, гласът на любим човек.
Определено това, което стига до ушите ви, има качествено значение върху начина на живот. До голяма степен вие решавате какво да чувате. А, естествено, у дома спокойствието е най-важно. Тук със сигурност всеки от нас иска да има своя пълен комфорт, а не да се чуди в коя ли стая да избяга от шумотевицата на улицата и къде да намери спокоен сън при нередките дандании нощем. Да, всеки си има по някакъв такъв „звучен“ проблем.
И ако досега сте чели и сте се чудили докъде ли ще доведе този дълъг увод, то нека ви успокоя – до едно разумно решение – да заложите на качествена шумоизолация чрез добра дограма.
Да оставим шума зад прозореца
Прозорецът пропуска в различна степен шум, в зависимост от много фактори. Това обаче подлежи на вашия контрол. Под термина „шумоизолация“ при дограмите се разбира до каква степен е заглушен шумът, навлизащ от външната среда. Нека се има предвид, че освен отвън звуковите вълни преминават и от вътрешни пространства през стени, подове, тавани. Съседът от другата страна на стената и купонът на горния етаж ще намерят различно решение. Дограмата ще помогне за всички нежелани звуци, идващи от околната, външна среда, като строежи и уличен трафик. При тези условия тя е отличен избор, отговарящ на нуждите ви.
Шумоизолация в детайли
Нека обърнем внимание на всеки елемент от един прозорец.
Първо е стъклото, то е с най-голяма площ и следователно изборът на стъклопакет е приоритет номер едно. Дебелината на стъклото е от значение. Колкото е по-дебело то, толкова по-добра шумоизолация. На този фактор обаче не се залага толкова, колкото на комбинацията от няколко стъкла с различна дебелина, поставени на различно разстояние едно спрямо друго. Групирането на две стъкла в стъклопакет с дебелина, например 6 мм за външното и 4 мм за вътрешното стъкло, дава много по-добри резултати спрямо еднинично стъкло. Основно на пазара се предлагат именно дограми с по 2 стъкла. За оптимален резултат се вдига още бройката. При наличието на 3, с различно разстояние помежду им, ефектът вече е идеален. Нека не забравяме, че тройният е по-скъп от двойния стъклопакет, но ако нуждите ви го изискват, то определено си заслужава да заложите на по-скъпия, но и по-надежден вариант, имайки предвид, че дограмата е дългосрочна инвестиция. Ако пък финансите не са проблем за вас, то гамата от продукти на пазара се допълва и от 5, дори 6-камерни прозорци.
Еластичността на стъклото също е важна. Колкото по-висока е тя, толкова по-добра е шумоизолацията. Технически този фактор се оптимизира, като се поставят шумоизолиращи фолиа на прозореца, а също и чрез междинни слоеве от термореактивна смола.
Освен стъклото, внимание трябва да се обърне и на профила. Алуминиевите и ПВЦ профили, които в момента се предлагат, са с по-добри качества спрямо дървените такива. Допълнително е необходимо херметичността да е напълно подсигурена чрез качествени гумени уплътнения. Това условие, освен че играе роля за навлизащия в дома ви шум, е решаващо и при топлоизолацията. Не на последно място, изпълнението на монтираната фуга се взема предвид. Довършителните работи около оформянето на прозореца, трябва да са качествено изпълнени. Една добре избрана и поставена ПВЦ дограма, например, може да смъкне до 39 dB (децибела).
Здравето на първо място
Сега се чудите: хубаво де, не е ли това „много шум за нищо“. Оказва се не. Според Световната здравна организация (СЗО) шумът е не по-малко вреден от замърсения градски въздух. Даже напротив, пренебрегва се негативното влияние на т. нар. паразитен шум. Нивото му в градовете на места е много над допустимата здравословна граница. Освен в центъра, в жилищните квартали също стойностите, които се приемат за здравословни, се надвишават. За справка – над 70 dB се приемат за увреждащи човешкия организъм, шумове до 60 dB са допустими, един нормален разговор е от порядъка на 40-45 dB.
Ключово е на каква отдалеченост, с каква продължителност, колко често, по кое време сте под влияние на нежелателни шумове. Така например има значение дали домът ви е на 10 или 30 м от оживена улица или булевард, дали звуците достигат до вас само понякога или почти постоянно, дали в този момент сте будни или спите. Човешкият слух се изостря по време на сън с 10-14 dB. Оттук идва един чест проблем – липсата на сън, което в активно състояние се изразява под формата на намалена концентрация, нервност и други. Препоръчително е да имате дограма, която да гарантира спокойствието ви и здравето на вас и семейството ви. Изненадващо е как с напредване на медицината и нарастващите открития в областта на въздействието на шума, много от днешните заболявания, които съпътстват модерното общество са силно повлияни от звуковия фактор. Става дума за болестни състояния от повишено кръвно налягане, през нарушения в обмяната на веществата до хроничен стрес и други.
Намаляването само с 10 dB смъква вредното въздействие наполовина.
Дограмата отвръща на удара
Технологиите в производството на дограми също напредват с бързи темпове. Разработват се различни методи за повишаване шумоизолацията комплексно с други качества на крайните продукти. Шумозащитата при прозорците се представя в системи с различни класове, било то 6 или 5 класа. В нашия случай, нека се спрем на една таблица с 5 класа, за да добием по-ясна представа. От нея, и прочетеното дотук, може да заключим, че дори и невинни на пръв поглед звуци товарят организма, защото не са изолирани случаи. Винаги се получава сбор от множество източници.
Разбира се, дограмата успешно се бори с проблема. Акустичните свойства на даден прозорец се измерват с усреднената стойност на шумоизолацията Rw в dB. Тя се получава от две величини: тестваната шумоизолация (Rw, P) и изчислената й стойност (Rw, R). Те се различават веднъж след като прозорецът бъде вграден. Rw, P трябва да е с 2 dB по-висока от тази след монтажа.
Финални нотки
След като вече гъмжите от знания, подкрепени сте със солидни аргументи за опазването на здравето си и това на близките ви, то виостава финалната крачка. Изборът на дограма с отлични шумоизолиращи свойства, допълнена от богата гама цветове, форми и всякакви вариации според вкуса и финансите ви. Не се колебайте, инвестицията със сигурност си заслужава и приемете един съвет: лекарите казват, че и пълната липса на шум вреди, така че затананикайте любима мелодия, насладете се на говора на половинката, смеха на децата, безгрижното чуруликане на птичките, а всичката останала какaфония затворете зад точния прозорец!