Все по-често собствениците на извънградските къщи и вили се замислят за по-ефективното използване на приземния етаж, а също и на подземните – мазетата. Това пространство може да се нагласи за различни цели: да има сауна, билярдна заличка, тренажорна стая, работилница, котелно помощение, гараж…а защо не и за съхранение на вино.
Прозорците на приземния етаж по традиция имат по-умален размер, в сравнение с останалите в сградата. Дебелината на стените тук е по-голяма, затова и светлината прониква в помещенията под остър ъгъл. Във връзка с това дори и в слънчево време нивото на осветеност е недостатъчно.
Преди всичко е нужно да се подберат рамки, стъкла, съответстващи на тая функция, така че да пропускат повече светлина. Белият цвят на изделията в случая увеличава отражателната способност на слънчевите лъчи.
Ако е сграда, която сега проектирате с приземен етаж, с цел унификация трябва да се предвидят ниши за прозорците на сутерена. Това ще позволи да се увеличи достатъчно повърхността на прозорците, два пъти, в сравнение със стандартния вариант.
За да се избегне замърсяване и попадане в нишите на атмосферна влага се препоръчва да се поставят над нишите за прозорци козирки. При това дори непрозрачната козирка над прозорец на приземен етаж ще пропуска повече светлина, отколкото прозорец без козирка и без ниша. Съвременните козирки се правят от прозрачен поликарбонат, който отлично издържа на атмосферните условия във всички сезони.
Прозорците с ПВЦ профил могат да имат различни форми и размери, според вкуса и стила на проекта, ако е нова сграда. Ако е стара, ще бъдат приспособени към нея. Важно е при избора да се отчита функцията на помещението, количеството на камерите, дебелината на стъклопакета и други параметри. Изборът на профил от потребителя обикновено зависи от съотношението цена-качество.
При избора на конструкция за прозорци на приземен етаж е нужно да се подходи внимателно и отговорно. В крайна сметка от техните качества зависят температурата и микроклиматът в съответните помещения. Освен това прозорците на приземните етажи са разположени в близост до повърхността на почвата, затова правилният избор е да се вземе ПВЦ прозорец с троен стъклопакет, а рамките и отделните крила на прозореца да имат армирана конструкция. За такива помещения има смисъл да се подберат пластмасови сгъваеми прозорци, за които ще е по-лесно да се грижите и отвътре, и отвън.
От съществуващите конструкции за двукрилни прозорци, подходящи за приземен етаж, са тези със стационарно закрепена планка, деляща прозореца на две части. Тази конструкция се отличава с по-голяма издръжливост и по-надеждно защитава дома от проникване. Да се има предвид, че с цел сигурност трябва да са съобразени също вида обков и крепежните елементи. Нужен е усилен обков, а при монтирането допълнително да се укрепят долните и горните ъгли с противовзломни куки.
Стъклата за предпочитане е да са противоударни и да издържат на такъв вид агресия. За пълноценна защита можете да монтирате помещенията със сигнални датчици, контролиращи целостта на стъклата.
Относно формата на прозорците – вече са възможни и нестандартни решения. Освен класическите правоъгълни или квадратни прозорци, може да решите да монтирате триъгълен, кръгъл, арковиден или трапецовиден прозорец. Това безспорно ще създаде по-различен екстериор.
За такъв род прозорци, намиращи се твърде близо до повърхността на земята, трябва да се помисли и относно хидроизолацията. За тая цел могат да се приложат специални хидроизолационни ленти, нужни при монтирането на такава дограма за приземни етажи и мазета.
Вероятността да има повече условия за конденз е налице. За тази цел дограмата трябва да има и такава функция. Тя от друга страна позволява и правилно проветряване на помещението. То обикновено се извършва кратко, а когато е горещо и влажно, не се прави. За предпочитане е това да става само сутрин и вечер.
Апропо: интересно решение било измислено още в края на 19-ти и в началото на 20-ти век относно осветяването на приземни помещения или мазета. В някои държави били разпространени прозорци с решетки, в които са били поместени стъклени призми. Тези изделия са били направени по американска патентована технология. Инсталираните призми позволявали да се икономисва електричество в мазетата, защото те не трябвало да се осветяват денем. Самите призми събирали и отдавали светлина вътре в помещенията.
Като цяло при избора и монтирането на дограмата на приземни етажи и мазета е нужно да се отнесете с повишено внимание. Тъй като те са подложени на повече изпитания в сравнение с обичайните, да се имат предвид материалите и технологичните особености до колко съответстват на конкретната употреба.