Практически е доказано, че 40-50% от загубите на топлина в зданията стават през процепите на вратите и прозорците. Половината от бюджета, който вие давате, за да се топлите у дома, отиват напразно. Както се казва „пари на вятъра“.
Да се поправи такава ситуация е възможно по много лесен и ефективен начин – да се поставят в жилището, вилата или офиса качествени врати и прозорци от PVC.
Днешните потребители, разглеждайки новия тип продукция, си задават въпроса: „Как правилно да избера прозорец от ПВЦ?“ Мнозина се съсредоточоват върху материала, от който са направени изделията, върху експлоатационните им характеристики и т.н. Безусловно това са важни параметри. Но при избора на PVC прозорци и врати не трябва да се забравя за размерите и формите на тези процепи, за които стана дума, през които се извършва тази разхерметизация.
Качествените PVC прозорци са длъжни:
• Първо да възпрепятстват топлинните загуби от дома;
• Второ – да не пропускат във вътрешните помещения прах и влага;
• Трето – максимално да изолират стаите от уличния шум;
• Четвърто – да бъдат удобни за ежедневна експлоатация;
• Пето – да са дълготрайни.
Най-важният параметър, по който се определя качеството на PVC прозорците, е естествената осветеност на помещенията, където те са монтирани.Тя зависи от формата, размерите и разположението на прозорците.
Избор на PVC прозорци – ключови особености
Функционалното предназначение на вътрешните помещения влияе върху височината на поставяне на прозоречни изделия.
В детската стая, спалнята те следва да се монтират на височина 70-100 см от пода. Това ще даде отличен поглед към околността.
В кухнята прозорците се поставят на височина 125 см от пода, което да позволи до прозорците да се постави масата за хранене.
В сауни, бани и други подобни помещения прозорците се поставят на 130-175 см от пода.
При избора на пластмасови прозорци също трябва да се има предвид и височината на самото изделие.
При еднаква площ най-доброто осветяване е при прозорците с квадратна форма. Така че, ако искате да подобрите естествената осветеност в стаите си, то най-добре е да се изберат PVC прозорци с квадратна форма. Издължените по височина или по широчина прозорци пропускат по-малко светлина.
Особености на конструкциите на PVC прозорците
За изработване на профилите на този тип прозорци се използва поливинилхлорид, дърво, метал, както самостоятелно, така и в различни комбинации. Днес най-масово се употребяват PVC материалите.
При избора на профил за прозорци от поливинилхлорид има следните преимущества:
• Оптимално съчетание на качество и цена на изделията. Сега качествените пластмасови прозорци струват в пъти по-евтино от дървените.
• Не се нуждаят от постоянна грижа, боядисване или обработка с влагозащитни смеси.
• Естетичен външен вид в течение на целия период на експлоатация.
• Отлична топло и звукоизолация на помещенията.
На какво да се обърне внимание при избора на дървена, алуминиева или ПВЦ дограма?
1. Дървената дограма е екологична, има добра топлоизолация и устойчивост на ниски температури. Ако дървесината се обработи с безвредни препарати против стареене, то може да се увеличи срока на експлоатацията на тези прозорци. Към недостатъците следва да се отнесе високата цена на материала, както и нуждата от редовна поддръжка.
2. Алуминиевата дограма е трайна, лека и изключително дълготрайна. Изделията не изискват грижа и поддръжка при експлоатацията. Обаче профилът от алуминий силно замръзва през зимата и се нагрява през лятото, защото е топлопреносен метал.
3. За да се направи правилен избор на ПВЦ профил, е необходимо да се изучи конструкцията му. Тайните му са няколко. Прозоречната рамка от PVC е фактически метален профил, който преминава през една от камерите на прозореца. Главната особеност – количеството камери вътре в профила. Колкото повече са те, толкова по-добри топло- и звукоизолиращи характеристики има прозорецът.
Така например при прозорец с три камери показателят за съпротивление при топлообмен се намира в рамките на 0.6-0.7 кв.м Х температурата, измерена в Целзий, делено на мощността, а при прозорци с 5 камери – 0.8-0.9 кв.м Х °С/Вт.
При избора на PVC прозорци за разнообразни сезони най-добре е да се използват три-, четири- и петкамерни профили. Не използвайте повече от седем камери, защото не е рационално, тъй като топло- и звукоизолацията ще се повиши незначително, а стойността ще нарасне значително.
Голямо значение за ликвидацията на топлозагубите в дома има конструктивната ширина и дебелина на прозорците. При избора на дебелина на пластмасовите прозорци за умереноконтинентален климат трябва да се обърне внимание на количеството камери, а ширината на профила да е от 60-70 до 120 мм.
Как да избереш пластмасов прозорец според количеството на отварящите се елементи?
В съответствие с приетите нормативи прозоречните блокове в стаите трябва да имат поне една отваряща се част за проветряване на помещението.
Използването на неотварящи се конструкции носи ред преимущества: ниска цена, тъй като се избегнати системите за отваряне и затваряне и добро светлоотделяне, защото профилът е тесен.
Оптималните пропорции на височина и широчина на отварящи се прозоречни конструкции 3:5 метра при максимални габарити до 80-130 см. Следвайки тази препоръка, когато прозоречният блок е по-голям от 1.5 м, трябва да се използва конструкция от два отварящи се елемента, а за конструкция от 2 и повече метра – три. Идеалното разделение на прозоречна конструкция от три прозореца, от които двата странични отварящи се, а средният – не.
При избора на пластмасови прозорци е нужно да се различат и по начина им на отваряне. Най-търсени са отварящи се по вертикала под ъгъл или встрани по хоризонтала. Когато прозорецът се отваря вертикално под неголям ъгъл е в режим на микропроветряване. Има и други форми на отваряне – развижени, въртящи се или тип „Хармоника“.
Прозоречните системи от PVC са най-оптимизираните варианти за масова употреба, при които е налице отлично съотношение между качество и цена. Отговарят и на актуалните потребности за униварсално приложение. Но всеки индивидуален слачай може да бъде съобразен с условията и намерено най-адекватното решение.