Вземането на решение какъв тип дограма да се монтира у дома или в офиса е един от първите въпроси, които стоят пред всеки, решил да го обнови. Изборът си има основания и последствия. Ето от какви грешки да се предпазим, когато предприемем такава стъпка.
Грешка №1: Та какъв профил избрахте?
С какъв профил са направени вашите прозорци? – типичен въпрос за половината от хората, решили да сменят дограмата на прозорци. Повечето избират ПВЦ. Това може да се окаже сериозна грешка, която да коства скъпо.
Всеки продавач си хвали стоката – качество на профила, брой камери, широчина, способност за топлоизолация и т.н. Преценявате на ухо тази информация и приемате съответната оферта. След време се оказва, че нещо не сте направили, както трябва. Какво е?
Прозорецът съвсем не е само профил. Той е половината от решението. Не по-малка роля тук играят стъклопакетът и обковът. Съчетанието на всички фактори, комплексно съчетани, ни дава оптималното решение за всеки конкретен случай.
Ако сте се ръководили например само от типа профил, може да стане така, че в стъклопакета да се образува конденз, върху стъклото да се образува скреж или лед. Така че жалко за обновлението и неосъществените икономии.
Как да се направи? В такъв случай се сменя или стъклопакета, или целия прозорец, а това е скъпо. Да не говорим, че цялата тази манипулация може да доведе и до други проблеми – повреди при демонтажа и монтажа и пр.
Какво да се знае за стъклопакета?
Той е най-голямата площ от повърхността на прозореца. През него минават основните топлозагуби и шум. Към избора му е нужно да се отнесем отговорно. За предпочитане двукамерен стъклопакет с три стъкла или еднокамерен стъклопакет с две стъкла, едното от които да е енергоспиращо. Може такова стъкло да се сложи и при другия вариант с двукамерния стъклопакет и трите стъкла.
Какво да имаме предвид за обкова?
На пръв поглед той изглежда дребен или неважен, но има такава възможност, че може да съсипе и най-скъпия прозорец, както и обратното – да направи виртуозен и най-евтиния вариант. Ако не искате прозорецът ви да заяжда, да не отваря или затваря нормално, да увисва или да няма плътност при херметизацията, не трябва да се икономисва за качествен обков.
Търговецът си има свои основания да предлага един или друг вид дограма, а вие пък да трябва да прецените съобразно конкретните си потребности в съзвучие с възможностите. Качественият и модерен обков ви дава възможност да отваряте в различни посоки, също и на степени. Така че, като избирате типа дограма, не се водете само от профила, а търсете комплексно решение.
Грешка №2. Знаем ли производителя на този прозорец?
Колко производители на прозоречни профили знаете? Има различни марки. Както отбелязахме, профилът е само една от съставляващите в комплекта на дограмата. Възниква въпросът: от производителя ли да се ръководим или от крайния продукт?
Да запомним: профилът е само суровина, от която се създава прозореца ви. И производителят му не ви дава гаранция колко е съвместим с останалите компоненти на дограмата. Той говори за надеждността на своя продукт, но за съвместимостта му – не.
ПВЦ профил може да се направи и в нефабрични условия. Марката на съответния производител дава някакво основание и гаранция за солидност. Така че нека знаем къде и как е произведен вашия прозорец и отделните му елементи.
При промишлените производства има автоматика, операциите са максимално откъснати от влияние на човешкия фактор. Освен това държащият на качеството и на реномето си производител държи да използва само качествени материали. При грамотно организираните модерни производства има няколко степенна система за контрол върху качеството.
Недобросъвестните производители икономисват ли от обкова?
Ако поставите на вашия прозорец евтин обков или такъв, който имитира качествения, или пък непълен комплект от него, резултатът би бил травмиращ за ползващия. Ще провисне, няма да се отваря или затваря лесно, а тази част от дограмата трябва да работи безотказно 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината. Ако се постави непоподходящ обков, всички регулировки биха могли да са нарушени и после да настъпят усложнения.
Както знаем, в основата си ПВЦ профилите на прозорците имат армиращ, металически елемент, който му придава твърдост. Ако не се използва истински армиран профил, конструкцията по-рано или по-късно ще се деформира. Такъв проблем не се отстранява, само се заменя прозореца и евтиното излиза скъпо.
Ако стане така, че производителят икономиса пък от качествено стъкло?
Ако имате възможност, разгледайте под ъгъл отдалече стъклата на някои прозорци. Тези, които излъчват преливащи цветове като дъга, са именно некачествените. Тук могат да бъдат добавени неравности по стъклото, мехурчета…Понякога заменят стандартното 4-мм стъкло с по-тънко и това също рефлектира върху качеството. Не винаги това може да бъде забелязано веднага. А резултатът – шум и студ.
И още един подход: ако се икономиса от качествено сглобяване на детайлите на дограмата? Огромен риск от поява на дефекти, нарушение на херметичността, поява на конденз…Освен това в непромишлени условия никога не могат да ви снабдят с качествено енергоспестяващо стъкло, защото то изисква специална обработка. Да не говорим за квалификацията на персонала във фирми, чието име нищо не ви говори.
Може би в такъв случай е нужно да се попитат вече доволни потребители какво ползват, за да вземат окончателно решение. Лаикът самостоятелно не би могъл да прецени какво е качеството и функционалността на изделията. Ползвайте производители с безупречна репутация.
Грешка №3: Ето това е цена! Съгласен съм!
С цената на пазара може да се спекулира. Качественото изделие в една фирма не може да струва много по-евтино или по-скъпо от друга. Ако твърде се разминават цените, значи има нещо неясно.
Питате каква е цената на ПВЦ прозорци и ви казват привлекателна, ниска цена. Замирате от радост, че имате късмет. После ще стане ясно, че в действителност вашият прозорец ще ви струва два пъти по-скъпо, отколкото са ви обещали. Как става така?
При първата консултация търговецът ви казва ориентировъчна цена, като ползва занижени показатели за отделните съставляващи на дограмата. След като после дойде специалистът, който ще замери на място, ще се окаже друго. Даже може да стане така, че по-високата цена да узнаете в момент, в който не можете да се откажете. Може майсторите да ви кажат, че сте някакъв специален случай и трябва нещо по-скъпо, или пък да се окаже, че ще трябва да заплатите демонтажа на старата дограма…
С цените фрапантно си играят фирмите-еднодневки, които не се интересуват от репутацията си. Привличат повече потребители с много ниска цена, а после като притрябва гаранционно обслужване, те вече са изчезнали от пазара и нищо не можете да направите.
Има случаи и на честно формирана ниска цена. Но дори в този случай имайте предвид, че заедно с евтинията се сдобивате с бъдещи грижи. Съвременният прозорец е сложен технологичен продукт. За да стане действително евтин, трябва задължително отстъпление от качеството – дали на материали, на детайли или на квалифицирана работна сила. След това вие ще си блъскате главата с последствията. Изводът: безплатно е само сиренцето в капана за мишки. Така че, като избирате нова прозоречна дограма, не се опирайте единствено на цената.
Грешка №4: Дайте ми отстъпка!
Тъй като е време на тотално обновление на сградния фонд, кампании за саниране на частни и обществени сгради, интересът към дограмите е подчертано висок. Надпреварата е голяма и в някои аспекти пазарът прилича на този в Истанбул, където всеки предлага стока и даже още преди да сте проявили интерес, ви дава и отстъпка. Ако грамотният клиент отиде при също така грамотен търговец, ще види, че всъщност цената никак не е ниска, а е същата като при този с отстъпка. Че даже и без такава.
И тогава ви идва прозрението. Оказва, че това е игра. Търговецът първоначално е повишил цената, а след това я „намалява“ чрез фиктивни отстъпки.
Има и друг метод за подвеждане. За прозоречна дограма ви предлагат нелоша отстъпка от основната цена. Но бедата е в това, че тя се реализира като от комплектацията се махат някои елементи, които иначе биха придали абсолютна функционалност на изделието. А най-изобретателните пък отиват още по-далече: те ви казват цена без монтаж.
Така че каква може да е реалната отстъпка за ПВЦ прозорец?
Не толкова голяма – до към 15% може да стигне и то не в сезона на търсене. Пазарът е конкурентен и всички честни играчи на него работят със сходни норми на печалба. Да работи на загуба никой не би могъл.
Грешка №5: Мислите, че всичко е подходящо? Добре, вземам!
Представете си, че сте отишли при производител или търговец на дограма, той ви дава оферта, хубаво ви я мотивира и представя в най-хубава светлина. Как мислите, на чии интереси ще отговаря повече това предложение?
Естествено като правило – на търговеца. И вашият интерес е зачетен, но се формира окончателно предложение, което е по-изгодно за доставчика.
Например живеете в панелен блок с тънки стени и ви е нужна максимално изолираща дограма. Поставяте тази задача и получавате такъв вариант: 3-камерен профил с ширина 58-60 мм.
Това не подхожда за решение на вашата задача. За тая цел на вас са ви нужни 5 или 6-камерни профили с дебелина 70 мм и широк 2-камерен енергоспестяващ стъклопакет. Защо не ви се предлага такъв вариант? Той или е неизгоден за производителя, доставчика, или просто в момента няма възможност да го реализира.
А ако прозорците ви гледат към шумна улица или ЖП-прелез, то обичайният 2-камерен стъклопакет няма да е достатъчен. Трябва ви 2-камерен стъклопакет, снабден със стъкла с различна дебелина и разлика в разстоянието между тях. Може и прилагане на стъкло-триплекс. Такова нещо предлага ли ви се?
Или – живеете на първия етаж. В тоя случай обичаен прозорец не е подходящ. Нужен ви е по-специален, противозломен стъклопакет, с различен обков и цял ред защитни механизми. Нужно е и външно стъкло с противоударно фолио или триплекс.
При избора на вид прозорец се мисли за комфорта. Често се предлага крило с два варианта на отваряне: хоризонтално и вертикално-частично за проветряване. Но това не са всички възможни варианти. Например има още и вариант за микропроветряване, при който навлиза свеж въздух, но топлината не напуска помещението, тъй като прозорецът е затворен. Има и отваряне на степени. Балконната врата пък може да се направи раздвижена, а двукрилният прозорец да се отваря така, че между крилата да няма съединителна част.
Ако искате нещо по-различно, а не обичайното, също можете да го кажете на доставчика. Може отвън нашият профил да се оцвети различно – например по цвета на фасадата или пък да създадете нещо неповторимо, само за вас.
И също: не се впускайте да вземате хубави и модерни конструктивни неща, които обаче няма да ви вършат работа. Само ще платите излишни пари.
Извод: предварително решете какво точно искате от вашите прозорци, след това съберете цялата налична информация за марката, производителя, мнения на потребители и тогава вижте до колко това отговаря на желанията ви.
Грешка №6: Монтажът – ето откъде може да се икономиса!
След като сте се информирали достатъчно относно видовете дограми и техните особености, сте поръчали нещо подходящо и изгодно. Но в последния момент решавате да икономисате. Но как?
Естествено – от монтажа. Какво толкова сложно му има. Всеки ще се справи – така си мислят някои. В това е и грешката. Защо?
Защото дълговечността и надеждността на дограмата зависи освен от нейните качества, а и от качеството на монтажа. Затова работата на добрите монтажници струва добри пари. Тези, които ползват усърдни, но недостатъчно квалифицирани в тая област работници-монтажисти, после се оказва, че са загубили. Във всеки занаят си има тънкости, които добрият професионалист знае и спазва. Не се учудвайте, ако прозорецът ви не дълго след монтажа почне да провисва, да се „клатушка“ от вятъра и пр. Може да са поставени при монтажа недостатъчно крепежни елементи, че монтажната пяна е била с ниско качество или поставена не точно там, където трябва…въобще за каква защита от влага и слънце може да се говори.
Потребителите като правило искат да получат максимума за своите пари. Понякога се отива и в другата крайност – за перваза се поставя повече пяна. В резултат на това няколко часа след като пяната изсъхне, тя се разширява толкова, че гледката наподобява на изригването на вулкана Везувий. Вашият перваз са стените на вулкана, а вместо лавата е разширяващата се пяна, която иска да излезе на свобода.
Изводът: не икономисвайте от монтажа.
Грешка №7: Защо ми е сервизно обслужване?
Ако си купите нова кола, то непременно ще я карате на прегледи, ще я снабдявате с необходимите консумативи и въобще ще искате този „железен кон“ да ви служи дълги години и винаги да е готов за безаварийно ползване. А защо ли този принцип не се прилага към ПВЦ прозорците, които сте си монтирали?
Тази дограма в разреда на мислите не се отличава от автомобила. Ако наистина искате дограмата да ви служи дълго и надеждно, то трябва да се извършва поддръжка. Иначе ще се скапе не след дълго. Това се случва бавно и незабелязано за вас, но след около пет години вашите прозорци няма да са същите като в началото.
Какво се случва с тях? Без нужното обслужване уплътнителните гумички изсъхват и с времето се напукват. Резултатът – няма уплътнение и вятърът духа вътре.
Освен това в първите две години прозорците увисват и конструкцията се свива. Това е нормално явление, но просто трябва да се пренастроят някои от елементите на обкова. Ако това не се направи, вие с усилие ще манипулирате с крилата, това ще се засилва постепенно и ситуацията ще се задълбочи.
Отгоре на това ще ви падне нивото на топлоизолация, топлината ще напуска лесно дома ви и ще се увеличат разходите ви за отопление. В тоя случай една от основните функции на тоя тип дограма – съхранение на топлината – няма да работи добре. Е като защита от комари и мухи ще е по-добре!
Обичайното сервизно обслужване ще ви спести подобни изненади и ще неутрализира евентуалните проблеми в зародиш. Да, това струва пари, но сравнено с тези пари, които бихте платили, ако нещата се счупят, е нищо. Също както и с профлактиката на здравето на човека.
Част от обслужването навярно бихне могли да извършите и сами. Регулярно почистване на профила, изтриване на гумените уплътнители със специален разтвор, смазване на елементите на обкова. Но дори и за това – е желателно да ви обучат специалисти.
Извод: десетилетия ще ви служат онези прозорци, за които сте се грижили безупречно през годините, прилагайки нужната поддръжка.