Первазът от ПВЦ е изгоден финансово вариант, с отлични характеристи при експлоатация – здравина, с устойчива на външни влияния повърхност, обикновено може да се добави декоративна лента или ламинат, имитиращ някакъв рисунък – мрамор, дървесина, може да е и едноцветен. Лек е и абсолютно не поема влага.
При монтажа на перваза е важно да се придържате към правилното разстояние между него и радиатора за отопление. То обикновено е 15-20 см. Ако това разстояние е по-малко, то в отоплителния сезон первазът може да се деформира.
Первазът се изрязва според размера на определеното място, обикновено от готово направен панел, чиято дължина е 6 метра. Ако са поръчани няколко перваза от един тип и общата им дължина е по-малка от 6 метра, разликата обикновено пак се включва в цената.
Стандартните размери на пластмасовите первази са: ширина от 10 до 80 см; дебелина 2 см, максимална дължина 6 метра. Цената им зависи от производителя, дължината, ширината, но не зависи от цвета.
В някои случаи може да се наложи да не сменяте цял перваз, а просто само да подобрите неговия външен вид. За тази цел се използва декоративно приложение (приставка), но то се влага само при первази с дебелина до 6 см. Това са обикновено пластмасови и от МДФ.
Пластмасовите приложения са предназначени за монтаж обикновено върху бетонни, дървени, каменни первази. Може и при плочки. Те са бели, но се предлагат и в други варианти – имитиращи мрамор или дървесина.
Реставрирането на стария перваз може да стане и чрез прилагане върху него на МДФ плоскост. Ширината й трябва да е по-голяма от ширината на перваза. Цветовата палитра не е голяма, поради което не съществуват накрайници, които се поставят за прикриване на долния перваз встрани. Стандартните размери на тези приложения са: ширина 10-15 см, може и по-големи да се поръчат, дебелина 15-19 см, максимална дължина 4.1 м.
Как да се монтира самият ПВЦ перваз?
Казахме, че те са с разнообразни размери и могат да се подготвят за всеки конкретен случай. Лесно се монтират, демонтират, практични и леки за употреба.
Могат да се монтират върху циментов разтвор, върху лепило, с помощта на различни крепежни елементи – винтове, дюбели.
1. Измерва се дължината на основата на прозореца и се изрязва пластмасовия перваз по този размер чрез трион за дърво или чрез флекс. Желателно е да се избягват пукнатини или надрасквания по краищата, но и това не е фатално, защото на тези места се поставят специалните накрайници.
2. Фиксиране на перваза върху основата: има варианти – с циментов разтвор, с помощта на монтажно лепило от типа „течни пирони“, с винтове, дюбели. Ранообразието на варианти за закрепване позволява да се използват върху изделия от различен тип: тухли, итонг, бетон и др.
3. За да не се прикрие потока на топлия въздух, идващ от радиатора през отоплителния сезон, се препоръчва первазът да стърчи извън стената на прозореца не повече от 5-6 см. А разстоянието между радиатора и перваза да е не по-малко от 10 см.
Нали не сте забравили, че преди това трябва да се изравни абсолютно хоризонтално равнината за монтиране на перваза. По ширина на перваза трябва да е абсолютно хоризонтално, а по дълбочина може да се допусне известен минимален наклон, който да е от външната към вътрешната страна. Той обикновено е 5-10 мм за метър разстояние, значи в нашия случай при дълбочина на перваза от 60 см този наклон ще е между 3 и 6 мм и на практика е незабележим за окото. Защо се прави това? Не е задължително, но е полезно в случаите, когато например поливате цветята и излеете повече вода, ако няма наклон, тя ще потече извън перваза.
Самото монтиране на прозоречните системи се прави от специализирани монтажници от фирмите-доставчици или производители. Но понякога възникват въпроси:
Може ли да се пробиват ПВЦ прозорците и на кои места?
Пробиването на профилите на ПВЦ прозорците обикновено се налага при някои монтажни операции за закачване на елементи от прозоречната система. Може да се пробие само на места, където не биха се нарушили характеристиките на пластмасовия прозорец, няма да се засегне стъклопакета или по някакъв начин няма да попречи за нормалното му функциониране – отваряне, затваряне.
За монтиране на перваза не се нуждаете от опасни пробивания. Той се извършва на специално място под профилната рамка на прозореца. Там се и закрепва. По никакъв друг начин. Връзката между дограмата и подпрозоречната дъска също трябва да е уплътнена и хидроизолирана.
Функционално или естетически, первазите имат своята неотменима стойност и приложение. Всеки конкретен случай се прецизира според особеностите на мястото и желанията за общо въздействие.