Днешните уплътнения, създадени за прозорците, са изработени от трайни и висококачествени материали.
През зимните сезони цената на електроенергията неумолимо расте. Новите нормативни изисквания представляват затруднение за строителите, проектанти и собственици на жилища. Но ако вашите прозорци не са добре или изобщо не са уплътнени, не означава, че трябва да хвърляте пари на вятъра.
Знаем, че касата и крилото на прозореца допринасят за изолацията благодарение на набор от уплътнения, които обикновено са задължителни за създаването на готовия продукт.
Според специалистите уплътненията се делят на два основни вида:
- Екструдирани фабрично с профила, приложими за PVC дограма.
- „Набити” уплътнения, валидни за алуминиевата дограма. Този вид се слагат допълнително по време на разкрояването.
Уплътнението при алуминиевата дограма се набива, което значи, че при евентуална повреда то може да бъде извадено и залепено ново или отново. При PVC дограмата уплътненията са фабрично изработени, поради което ако бъдат извадени, не могат да бъдат върнати обратно. При ремонт, разбира се, могат да бъдат подменени, но не и със същото качество като при тези, произведени в заводски условия.
Износването на уплътненията с течение на времето става поради факта, че са използваните уплътнители не са трайни и добре оразмерени. При реномираните марки обаче уплътненията не създават проблеми.
Съвременните уплътнения са направени от трайни и висококачествени материали, както и допълнение от силиконови нишки срещу разтягане, напукване и свиване, което ги предпазва от различните атмосферните условия. Съществуват и уплътнения без нишки, но заради удължаването живота на дограмата, поставянето им се изисква от стандарта.
При дървената дограма не може да се използва уплътнение от обикновена гума, тъй като залепва за лаковото покритие, броят на уплътнителите зависи от профилната широчина и какво точно търси клиента. Стандартните варианти са с един уплътнител, а оптималните с два.
При масовото изпълнение на дограмата има две уплътнения, поставени на крилото и касата на прозореца. Шесткамерните профили обаче имат и средно уплътнение, което да прилепва по-плътно и да Ви осигури по-качествена изолация.
За плъзгащите врати при алуминиевата дограма се използва уплътнение с четки. Макар да не осигуряват добро уплътняване, няма друг начин за движението на крилата. Това е причината този тип отваряне не дограмата да е най-подходящо за тераси, но не и за стаи.
Уплътнителите биват предлагани в различна цветове гама, без разлика в качеството, единствено в дизайна. Тъмните се открояват повече, докато светлите са по-семпли и незабележими.
Всеки детайл е важен. Дори и прозорецът Ви да притежава отлични уплътнения, ако обковът не е добър, с течение на времето провисва. Дори и след смяна на уплътненията , пак ще става течение.
Продължение: Спрете шума и вятъра (част втора)